TEAMS WHO PLAYED THE CORNACCHIA WORLD CUP

FEMALE

AABB Belo Horizonte
Algeria National Team
Argentario Trento
Asystel Novara
Banatul Lugoj
Bilikova
Croatia National Team
Debrecen
England National Team
Germany National Team
Globus Team/SPES Conegliano
Holland National Team
Idea Volley Bologna
Israel National Team
Kazakhstan National Team
Klagenfurt

FEMALE

Koper
Levski Sofia
Long Beach USA
Maribor
Northern Lights USA
Novi Sad
Slovenia National Team
Spartak Subotica
Sweden National Team
Switzerland National Team
Teodora Ravenna
Tunisia National Team
Hungary National Team
Varna
Wroclaw
Nao Tong China

MALE

Algeria National Team
Argentario Trento
Baden Wurttembergh
Belarus National Team
Bratislava
Chile National Team
Club Italia
CSKA Sofia
England National Team
Gyor
Holland National Team
India National Team
Iran National Team
Israel National Team
Italy National Team
Kazakhstan National Team

MALE

Levski Sofia
Mortsel Belgium
Nyborg Bergen
Olympia Prague
Padova
Pallavolo Modena
Robur Ravenna
Russia National Team
Sisley Treviso
Slovenia National Team
Sweden National Team
Switzerland National Team
CSS Timisoara Romania
Trentino Volley
Tunisia National Team
Hungary National Team

CHAMPIONS

YEAR WOMEN MALE
 2017  Bruel Bassano  Vero Volley Monza
 2016  Argentario Trento  Russia
 2015  Argentario Trento  Trentino Volley
 2014  Slovenia  Slovenia
 2013  Northern Lights USA  Russia
 2012  Olanda  Sisley Volley Treviso
 2011  Spes Conegliano  Israele
 2010  Zoppas Conegliano  Biellorussia
 2009  Top Team Belluno  Algeria
 2008  Top Team Belluno  Italia
 2007  Long Beach USA  Tunisia
 2006  Asystel Novara  India
 2005  Argentario Trento  India
 2004  Superball (Brasile)  Klagenfurt Austria
 2003  Spartak Subotica (YU)  Varna Bulgaria
 2002  Teodora Ravenna  Klagenfurt Austria
 2001  Latus Pordenone  Gyor Ungheria
 2000  Pola (Croazia)  Varna Bulgaria
 1999  Teodora Ravenna  Gyor Ungheria
 1998  Teodora Ravenna  Levski Sofia
 1997  Orion Geas MI  Gyor Ungheria
 1996  Sumirago VA  Cska Sofia
 1995  Foppapedretti Bergamo  Olympia Praga
 1994  Cska Sofia Bulgaria  Olympia Praga
 1993  Pola (Croazia)  Cska Sofia
 1992  Kennedy UD  Appio Roma
 1991  Cimos Koper (YU)  
 1990  Selezione FVG  
 1989  Vittorio Veneto TV  
 1988  Fontanafredda PN  
 1987  Casarsa PN  
 1986  Casarsa PN  
 1985  Casarsa PN  
 1984  S. Francesco PN  
 1983  S. Francesco PN  
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search